Najčešći automobilski kvarovi u zimskom periodu

Najčešći automobilski kvarovi u zimskom periodu

Zima donosi hladnoću, snijeg i led, ali i brojne izazove za automobile. Niske temperature i teški vremenski uvjeti mogu uzrokovati različite kvarove, što vozačima često stvara glavobolje. Ako želite zimi sigurno i bez problema upravljati svojim vozilom, važno je razumjeti koji su to najčešći automobilski kvarovi u ovom periodu i kako ih spriječiti.

1. Problemi s akumulatorom

Jedan od najčešćih problema zimi je slabi ili ispražnjeni akumulator. Niske temperature mogu značajno smanjiti kapacitet akumulatora, zbog čega on brže gubi snagu. Ako je akumulator stariji od tri godine, šanse da vas iznevjeri po hladnom vremenu su veće. Redovito provjeravanje stanja akumulatora i zamjena starog prije zime može spriječiti neugodne situacije kada automobil ne želi upaliti.

Savjet: Prije zime provjerite napon akumulatora i razmislite o njegovoj zamjeni ako pokazuje znakove slabosti.

2. Problem s gumama

Zimski uvjeti zahtijevaju odgovarajuće gume. Ljetne gume na hladnim temperaturama gube svoju elastičnost, smanjujući tako prianjanje na mokrim i zaleđenim cestama. Osim toga, pritisak u gumama obično pada s padom temperature, što može utjecati na kontrolu vozila i sigurnost.

Savjet: Prelazak na zimske gume obavezno je i zakonodavno, ali i iz sigurnosnih razloga. Redovito provjeravajte tlak u gumama i osigurajte da su u dobrom stanju.

3. Zamrznuta brava i vrata

Mnogim vozačima dogodilo se da zimi jednostavno ne mogu otvoriti vrata automobila jer je brava zaleđena. Ovo je čest problem zbog kondenzacije vlage unutar brave ili oko vrata, što se po hladnim noćima smrzava.

Savjet: Koristite sprejeve za odmrzavanje brava, a rubove vrata možete premazati silikonskim sprejem kako biste spriječili smrzavanje. Također, važno je održavati unutrašnjost automobila suhom, jer prekomjerna vlaga može izazvati dodatne probleme.

4. Smrznuta rashladna tekućina

Rashladna tekućina koja nije odgovarajuće zamiješana s antifrizom može se smrznuti pri niskim temperaturama. Ako se tekućina smrzne, može doći do oštećenja hladnjaka ili čak motora.

Savjet: Provjerite razinu i koncentraciju rashladne tekućine prije dolaska zime. Omjer antifriza i vode trebao bi biti približno 50:50 kako bi sustav ostao funkcionalan na niskim temperaturama.

5. Problemi s brisačima i tekućinom za pranje stakla

Zimi su brisači i tekućina za pranje stakla od ključne važnosti. Ako se tekućina za pranje stakla smrzne ili brisači postanu nefunkcionalni zbog leda, vidljivost tijekom vožnje može biti ozbiljno ugrožena. Često se dogodi da vozači zaborave zamijeniti ljetnu tekućinu za stakla zimskom, koja sadrži antifriz.

Savjet: Koristite zimsku tekućinu za pranje stakla koja je otporna na smrzavanje i redovito provjeravajte stanje brisača.

6. Kvarovi na sustavu grijanja

Sustav grijanja ne samo da grije unutrašnjost automobila, već i odmrzava stakla i čini vožnju ugodnijom. Problemi s termostatom ili grijačem mogu dovesti do hladnog zraka u kabini i zamagljivanja prozora, što značajno smanjuje sigurnost vožnje.

Savjet: Redovito servisirajte sustav grijanja kako biste izbjegli neugodne kvarove i osigurali dobru vidljivost kroz stakla.

7. Kvarovi na kočnicama

Zima zahtijeva veći oprez prilikom vožnje, a kočnice su od vitalne važnosti za sigurno zaustavljanje. Hladno vrijeme i sol na cestama mogu ubrzati koroziju kočionih komponenti, dok nakupljanje snijega i leda oko kočionih diskova može utjecati na njihov rad.

Savjet: Redovito provjeravajte stanje kočionog sustava i osigurajte da su diskovi i pločice u dobrom stanju.

Zaključak

Zima može biti zahtjevna za vaš automobil, ali uz pravovremenu pripremu i održavanje, mnoge kvarove možete spriječiti. Redovito provjeravanje akumulatora, guma, tekućina i drugih ključnih sustava pomoći će vam da izbjegnete neugodna iznenađenja i sigurnije vozite kroz hladne mjesece. Kvalitetna priprema automobila za zimu omogućuje bezbrižnu vožnju i bolju sigurnost na cesti.

 

Najnoviji oglasi

Blog