Najbolji načini zaštite automobila od hrđe i soli na cestama

Najbolji načini zaštite automobila od hrđe i soli na cestama

Zima donosi brojne izazove za vozače, a jedan od najvećih neprijatelja vašeg automobila u zimskom periodu je hrđa. Sol i druge kemikalije koje se koriste za posipanje cesta kako bi spriječile stvaranje leda mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja metalnih dijelova vašeg automobila. Dugoročno, to može dovesti do korozije, smanjenja vrijednosti vozila i opasnosti za sigurnost. Kako biste izbjegli ove probleme, važno je znati kako zaštititi automobil od hrđe i soli. U ovom članku donosimo najbolje savjete za zaštitu vašeg vozila tijekom zimskih mjeseci.

1. Redovito pranje automobila

Pranje automobila zimi možda zvuči kao izazov, ali je ključno za zaštitu od hrđe. Sol i druge kemikalije izuzetno su korozivne i brzo se talože na donjem dijelu automobila, blatobranima i podvozju. Idealno je prati automobil najmanje jednom tjedno, a posebno nakon snježnih dana ili vožnje po cestama koje su posipane solju. Obratite posebnu pozornost na podvozje, jer je ono najviše izloženo korozivnim tvarima.

Za pranje automobila u zimskim uvjetima preporuča se korištenje autopraonica s podnim mlaznicama koje temeljito ispiru podvozje. Ako to radite sami, koristite toplu vodu i blage deterdžente kako biste uklonili sol i prljavštinu.

2. Nanošenje zaštitnog voska

Nakon pranja, nanošenje zaštitnog voska pomaže stvoriti barijeru između karoserije automobila i štetnih vanjskih utjecaja. Vosak ne samo da štiti boju i lak, već i otežava soli i vodi da prodru do metalnih dijelova. Redovito voskiranje automobila tijekom zimskih mjeseci produžava vijek trajanja vanjskih površina i sprječava nakupljanje korozivnih tvari.

Preporučuje se nanošenje voska barem dva puta godišnje, jednom prije zime kako bi se osigurao zaštitni sloj i jednom nakon zime kako bi se uklonili svi tragovi soli i obnovila zaštita.

3. Zaštita podvozja i šupljina

Jedan od najučinkovitijih načina da zaštitite automobil od hrđe je profesionalno nanošenje zaštitnog premaza na podvozje. Ovaj poseban premaz štiti metalne dijelove od soli, vode i prljavštine. Preporučuje se obratiti se specijaliziranim servisima koji nude uslugu podmazivanja podvozja posebnim sredstvima za zaštitu od korozije, kao što su bitumenske ili voskaste smjese.

Osim podvozja, važno je zaštititi i šuplje dijelove automobila, poput vrata, pragova i unutarnjih dijelova blatobrana. Ovi dijelovi često nisu dostupni za redovno pranje, pa su skloniji nakupljanju vlage i soli.

4. Redovita provjera oštećenja

Manje ogrebotine i udubljenja na automobilu često prođu nezapaženo, ali one mogu biti savršeno mjesto za početak hrđe. Sol i vlaga lako prodru kroz oštećeni lak i boju, uzrokujući koroziju. Stoga je bitno redovito pregledavati karoseriju automobila i brzo popraviti sva oštećenja kako biste spriječili širenje hrđe.

Ako primijetite ogrebotine ili oštećenja, odmah ih tretirajte odgovarajućim sredstvima za popravak laka ili se obratite stručnjacima za lakiranje.

5. Korištenje tepiha u vozilu

Unutrašnjost automobila također može postati žrtva soli i vlage. Kada ulazite u automobil zimi, na obući često nosite sol, vodu i blato. To može uzrokovati oštećenja tepiha i metalnih dijelova ispod njega, što dugoročno vodi do hrđe.

Koristite gumene tepihe umjesto tekstilnih jer su lakši za čišćenje i bolje štite pod automobila od vlage. Redovito ih vadite, sušite i čistite kako biste spriječili nakupljanje soli.

6. Pravilno skladištenje automobila

Ako ne planirate koristiti automobil dulje vrijeme tijekom zime, važno je pravilno ga pohraniti kako biste izbjegli koroziju. Parkirajte automobil u garažu ako je moguće, a ako ga morate ostaviti vani, koristite zaštitnu ceradu koja će ga zaštititi od snijega, leda i soli.

Prije skladištenja, temeljito operite automobil i nanesite zaštitni vosak. Također, ako automobil ostavljate na otvorenom, razmislite o postavljanju podloga ispod guma kako biste izbjegli direktan kontakt sa zaleđenom podlogom i solju.

7. Održavanje guma i blatobrana

Blatobrani i rubovi oko kotača su područja gdje se najviše skuplja sol i blato. Redovito ih čistite kako biste spriječili dugotrajno nakupljanje prljavštine koja može uzrokovati oštećenje guma i koroziju na metalnim dijelovima.

Također, provjerite jesu li vašim gumama blatobrani dobro postavljeni i jesu li u dobrom stanju jer će tako bolje štititi podvozje automobila od izravnog kontakta sa solju i prljavštinom s ceste.

Zaključak

Zaštita automobila od hrđe i soli tijekom zime ne mora biti težak zadatak ako se pravilno pripremite i poduzmete potrebne mjere na vrijeme. Redovito pranje, voskiranje, zaštita podvozja i šupljina, te pažljiva provjera oštećenja ključni su koraci koji će osigurati dugovječnost i očuvanost vašeg automobila. S ovim savjetima, vaš će automobil biti spreman za zimske izazove, a vi ćete izbjeći skupe popravke i očuvati njegovu vrijednost.

 

Najnoviji oglasi

Blog